Grond en bermen

Binnen de proeftuinen Verzorgingsplaats en Innovatiestroken bij InnovA58 onderzoeken we een circulaire aanpak voor grondstromen. Rijkswaterstaat werkt hierbij samen met Boskalis en de Wageningen University & Research. Ook testten we vijf nieuwe ontwerpen voor wegbermen .

Onderzoek naar optimaal hergebruik van grond

We onderzoeken in hoeverre we vrijkomende grond hoogwaardig kunnen hergebruiken op andere plekken. Hiervoor maken we analyses van de biologische, chemische en fysische eigenschappen en functies van de vrijkomende grond. Als we die kennen, kunnen we deze bij hergebruik zo optimaal mogelijk inzetten. Zo wordt door de Wageningen University & Research (WUr) onderzocht welke biologische eigenschappen en functies van grond relevant zijn en hoe deze o.a. het bodemleven en de biodiversiteit kunnen helpen bevorderen.

Dit project heet Leerruimte Verzorgingsplaats Kloosters. Het leerteam bestaat uit projectleden van Rijkswaterstaat, Boskalis en Wageningen University & Research. Het team is een aantal keer bijeengekomen voor het Plan van Aanpak.

Grondmonsters nemen - voorjaar 2024

In het voorjaar van 2024 nam het team bij parkeerplaats Kloosters grondmonsters. In dit artikel 'Samenwerken op onontginnen gebied' lees je in een interview over de achtergrond bij dit innovatieproject. 

Simone Houtman is duurzaamheidsadviseur en betrokken bij dit grondproject. In dit artikel vertelt zij meer over nut, noodzaak en de wens om grond tijdelijk op te slaan ten behoeve van hergebruik in projecten.

Bermen en veiligheid: topprioriteit

Bij Rijkswaterstaat staat veiligheid op één. We blijven ontwikkelen en innoveren om de veiligheid op en langs de weg hoog te houden en verder te vergroten. Bermen hebben daarbij onze aandacht. Als voertuigen van de weg raken, moeten ze weer terug de weg op kunnen sturen, dus niet te diep in de berm wegzakken. In het voorjaar van 2024 legde aannemer Boskalis proefbermvakken aan langs de innovatiestrook van InnovA58.

Vanaf januari 2025 testen we de Eco2Shield type RWS, een zogenaamd 'maaischild' dat ervoor zorgt dat Rijkswaterstaat wegbermen veiliger, duurzamer én efficiënter kan maaien.

Nieuwe ontwerpen wegbermen getest

Bij InnovA58 onderzochten we in 2023 en 2024 welke samenstelling van de berm 1. de beste draagkracht heeft en 2. erosiebestendig is. Een berm moet zo draagkrachtig zijn dat een van de weg geraakt voertuig er maximaal 2 centimeter in wegzakt. Ook mag een pas ingezaaide berm niet wegspoelen door van de weg afstromend water. Goede infiltratie en erosiebestendigheid van de berm zijn om deze reden cruciaal. Er zijn vijf bermproefvakken van zo’n 10 meter lengte en 5 meter breedte aangelegd.

Factsheet: Veilige berm meteen na aanleg

Deze factsheet geeft een goed beeld van de proef, conclusies en aanbevelingen. De uitkomsten geven aanleiding om met een aantal resultaten concreet aan de slag te gaan met steviger en veiliger wegbermen. 

Meer informatie over de bermproef: Tom.van.straaten@rws.nl, Adviseur Geotechniek Rijkswaterstaat.

 

De proefvakken worden 's nachts aangelegd
Aanleg van de proefvakken

Efficienter, veiliger en duurzamer maaien

Daarnaast moeten wegbermen regelmatig gemaaid worden. Ook bij dit terugkerend werk blijkt dat het veiliger, efficienter en duurzamer kan. De Eco2Shield van Essie bv is een van de middelen die hiervoor kan zorgen. We testen dit 'maaischild' sinds januari 2025 bij InnovA58. Bedenker en ondernemer Joost de Vogel kan de voordelen van deze innovatie heel concreet toelichten

Joost de Vogel van Eco2Shield en Jessica van Sluijs van InnovA58

 

Afbeeldingen

Registreren

Bekijk ook

Cookie-instellingen